Dnes se vydáme na čtyřiatřicetikilometrovou, ale vcelku nenáročnou procházku, případně cykloprojížďku, přímo srdcem jižních Čech. Startujeme totiž kousek od Hluboké nad Vltavou - u železniční stanice Hluboká - Zámostí. Vlaky tudy z jihu na Prahu jezdí už dobrých stosedmadvacet let. My ale zapomeneme na pohodlí železného oře, utáhneme tkaničky a vyrazíme. Neodbočíme nahoru k Hosínu, kde jsou „stromy vysoký a prasata divoký“, ale půjdeme dolů ke kamennému viaduktu a pak výstavní čtvrtí nových vil, odkud je neopakovatelný výhled na méně fotografovanou stranu hlubockého zámku. Dojdeme až k mostu přes Vltavu, pod nímž je přístav výletních člunů. Tady se připojuje modrá 1282 od bývalé rybářské vísky Opatovice a zelená 3340 od Hosína.
V nedalekém parčíku připomíná na místními zvané pokutní louce kamenný pomník popravu Záviše z Falkenštejna, roku 1290. Pokračujeme vlevo spolu s modrou kolem mlýnského náhonu, cestou mineme bývalou zámeckou vodárnu na užitkovou vodu. Na omítce najdeme deset rysek, značících hladiny velké vody s letopočty povodní. Dostaneme se do míst zvaných Na Podskalí, kde nás na rozcestí u ubytovny křižuje vlevo modrá 1282 k nádraží na plzeňské trati a také červená 0120, která vede vlevo kolem sportovního areálu do Bavorovic a vpravo stoupá na náměstí. My si ale zámek a město necháme na jindy a pokračujeme po jižním okraji města. Projdeme kolem autobusového nádraží a parkoviště k silnici č. 105 z Č. Budějovic na Týn nad Vltavou. Pozor při přecházení, abychom pak mohli v klidu pokračovat po hrázi Munického rybníka, zvaného místními trochu povojensku Muničák. Ta hráz je tu už pět set let, vlevo pod ní se dochoval bývalý židovský hřbitov. Projdeme kolem barokní sochy Jana Nepomuckého a pak kolem barokní kaple sv. Rocha. Příjemnou parkovou cestou po hrázi dojdeme k loveckému zámečku Ohrada z první dekády osmnáctého století. Dnes je v něm zemědělské, vorařské, lesnické, ale hlavně lovecké a rybářské muzeum. Máte-li s sebou potomky, jistě neodoláte a budete zavedeni potomstvem i do přilehlé zoologické zahrady. Po prohlídce můžeme pokračovat k rozcestí u Vondrova, kde naši trasu křižuje zelená 3342. Dorazíme po silnici k železničnímu přejezdu přes trať Františka Josefa I. k místu, kde její stavbu zahájil slavnostním výkopem sám kníže Jan Adolf Schwarzenberg. Napravo na návrší vidíme Vondrov, jehož stáje prosluly chovem ušlechtilých kočárových a jezdeckých koní ba i ořů dostihových. Za přejezdem už kolem renesanční bašty dorazíme na hráz rybníka Bezdrev. Tento rybník na Bezdrevském potoce, rozšiřovaný koncem patnáctého století, je se svými 393,5 hektaru druhým největším v republice. Zemní hráz je dlouhá čtyři sta metrů a vysoká místy až téměř osm metrů. Projdeme po silnici kolem kempu, můžeme se i vykoupat, protože Bezdrev je od roku 1935 i rybníkem rekreačním. Branou kempu, kam odbočíme vpravo po kratší cestě poli, se dostaneme do tábořiště a pokračujeme větrolamem k místu U Bažantnice kousek od Češnovic. Opatrně přejdeme frekventovanou silnici I. třídy E 49 na Vodňany. Větrolamem dojdeme až na hráz Češňovického rybníka.
Přejdeme kroucenou silničku a pokračujeme na Břehov. Jeho historické jádro je od roku 1995 památkovou zónou lidové architektury. Zpevněnou cestou dorazíme k obci Dehtáře. Odsud už je jen kousek na hráz rybníka Dehtář (246 ha), který má dokonce dva ostrovy a deset metrů vysokou sypanou hráz. Chatovou kolonií nás cesta zavede k Vosímu Vrchu, na jehož jižním úpatí bylo objeveno pravěké sídliště. Nezapomeneme se podívat směrem k Čakovu na jeho zářivý kostelíček. Cesta nás zavede ke kouzelné Holubovské baště a odtud stoupáním na hřbet Vráže k silnici Dubné - Čakov. Pod lesem u Dehtářského potoka stojí technická památka Podevrážský mlýn. Za svých slavných časů míval dokonce dvě kola s průměrem tři a půl metru, po první světové válce je ale nahradila francisova turbina. Přejdeme silnici a lesem Vráž dojdeme do Dubného s typickou věží farního, původně raně gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie. Poloasfaltkou mezi poli kolem malých rybníčků dojdeme do vsi Třebín. Kolem půvabných zemědělských usedlostí projdeme na hráz Třebínského rybníka. U novorománské návesní kaple pod hrází doporučujeme zastávku, protože je tady opravdu krásně.
Děti se mohou pohoupat na visuté houpačce nad hladinou a pak hupky dupky vlevo k Branišovu. Odbočíme vpravo na hráz Městského rybníka a kolem chatiček zmizíme ve vzrostlém lese, kterým dojdeme až k tajuplnému rozcestí s prostým lesním křížem zvaným Vlčí jáma. U obrázku Panny Marie tu možná najdete čerstvé květy. Je tu prý místo, kde se zjevují tajemné postavy! Takže raději po zelené vyrazíme lesem ke krajskému městu, kde můžeme na Máji navázat na městskou hromadnou dopravu.
Zářijová slota - hrstka deště, fůra bláta.
Na podzim počasí čisté, v zimě vánice jisté.
"Jsme si blízcí hodnotami přesahujícími rámec jednoho života"