Spustili jsme pro vás nové webové stránky.
Je složité vtěsnat do rozměru zastaveníčka jádro obce, která je perlou na náhrdelníku jihočeského selského baroka, perlou zapsanou roku 1999 do seznamu Světového dědictví UNESCO. Kterou z dvaadvaceti selských usedlostí z návsi 210 krát 70 metrů vybrat? A nezapomenout na kapli z poloviny osmnáctého století a na kovárnu a na studnu a na kamenné zídky, které oddělují původně vyměřená humna a na to, že tu točili filmovou Prodanou nevěstu, protože hezčí a češtější návsi už v Čechách není.
Vesnici tvoří třiadvacet památkově evidovaných chráněných výstavných usedlostí s neuvěřitelným počtem sto dvaceti budov, které utvářejí ucelený památkový soubor. Včetně chlévů, stodol, maštalí, výměnků, sýpek, bran, ohrazení humen etc.
Vzácností Holašovic je především fakt, že v podstatě celá vesnice není narušena moderní výstavbou a nevhodnou přestavbou původních stavení v posledním půlstoletí, které z historického hlediska architektonicky znehodnotilo nejednu jihočeskou vísku. Téměř dokonale je zde zachován středověký systém řazení jednotlivých usedlostí zdobnými štítovými průčelími obytných stavení a sýpek, propojených klenutými vjezdovými branami a unikátním systémem ohradních zdí a branek. To činí z Holašovic neopakovatelnou oázu klidu a vyváženosti vesnického sídla poloviny devatenáctého století, uchráněnou před všemi pozdějšími rušivými vlivy, jimiž procházely vesnice především po kolektivizaci v padesátých letech století minulého.
(Prameny: Přehled kulturních památek okresu České Budějovice)
(viz též Holašovice - vesnice UNESCO)
Když v červnu severní větry vějí, tu se bouřky opozdějí.
Hromobití v červnu oznamuje pochmurné léto.
"Jsme si blízcí hodnotami přesahujícími rámec jednoho života"