Zápis vesnice Holašovice mezi nejvýznamnější kulturní památky světa na seznam Světového dědictví byl v souladu s Konvencí o ochraně světových a kulturních památek UNESCO schválen v prosinci 1998 Výborem světových památek na zasedání v japonském Kjóto. Vrcholného ocenění a se dostalo unikátně dochovanému venkovskému celku lidové architektury.
V silné celosvětové konkurenci úspěch nominace významně podpořila skutečnost, že Holašovice tvoří živé a nezakonzervované společenství. Malá vesnice s celkovým počtem asi 140 obyvatel slouží převážně k trvalému bydlení. Neleží přímo při hlavních komunikacích a trasách, což je výhodou pro uchování klidného prostředí a také této poloze vděčí za unikátní stavební dochovalost.
Vesnici tvoří 23 památkově evidovaných chráněných výstavných usedlostí s celkovým součtem 120 budov, které utvářejí ucelený památkový soubor včetně chlévů, stodol, maštalí, výměnků, sýpek, bran, ohrazení apod. Usedlosti jsou rozloženy po obvodu rozlehlé obdélníkové návsi o rozměrech zhruba 210 x 70 m.
Je zde téměř stoprocentně dochovaný středověký systém řazení jednotlivých usedlostí štítovými průčelími obytných domů a sýpek - propojených ohradními zdmi s brankami a klenutými vjezdy - do návesního prostoru. Uspořádání spolu s dochovaným štukovým dekorem tzv. lidového baroka na většině průčelí dává celému sídlu neopakovatelnou atmosféru a výraz. Návštěvníka zavádí do prostředí vesnického sídla, jak bylo formováno složitým stavebním a výtvarným vývojem ve druhé polovině 19. století.
Okolo rozlehlé obdélníkové návsi je i několik dalších budov, které nejsou evidovány jako nemovité kulturní památky, např. bývalá obecní škola, dnes sloužící jako informační centrum. Převážná většina budov je v soukromém vlastnictví trvale bydlících občanů. Mimo hranici památkové rezervace leží malé centrum zemědělské výroby, část areálu je v pronájmu soukromé výrobny dřevěného paliva. Novější zástavba z 20. století je orientována na severovýchodním okraji obce mimo historické jádro. Vesnice je částí obce Jankov, kde také sídlí obecní úřad.
Materiál zpracován s použitím návrhové studie pro UNESCO. (viz též Jihočeské návsi)